Paralympijský den 28.11.2018

Ve středu 28.11.2018 proběhl na naší škole Paralympijský den pro žáky 4., 5. a 6. tříd.

Děti v pondělí 26.11.2018 navštívila Mgr. Ilona Pavlová, MBA, která pracuje jako metodický pracovník projektu Pohyb pro inkluzi. Seznámila děti s tím, co to paralympiáda vůbec je a jak tělesně postižení sportují a závodí. Děti si formou krátkého dotazníku uvědomily svoje postoje k tělesně postiženým, co o životě postižených ví a zda si dokáží život hendikepovaných představit.
Během dopoledne se žáci střídali v prožitkových sportovních aktivitách, které jim pomáhaly vžít se do role postižených kamarádů. Zahráli si bocciu s malým míčkem i goalball s větším míčem s rolničkami pro zrakově postižené děti. V tělocvičně si zkusili jízdu na vozíčku a zahráli si míčové hry určené takto postiženým lidem. Na vozíčku se nepohybovali jen po tělocvičně, ale i po školních chodbách. Pomáhali si vzájemně s vozíčkem ze schodů. To byl opravdu oříšek! Teprve tady si uvědomili, kolik mají tito lidé kolem sebe různých bariér, které ostatní ani nevnímají. Na chvíli se vcítili do role zrakově postižených kamarádů. Vyzkoušeli si orientaci se zakrytýma očima a chůzi jen s pomocí hole a navigátora. Nebylo to vůbec lehké! Že jsou tito lidé velkými bojovníky nás přesvědčilo setkání s paralympijským vítězem Petrem Novákem, který se věnuje atletice - běhu na 100 metrů. Videozáznamy na IT nám přiblížil některé okamžiky ze soutěží, poukázal na pevnou vůli, snahu i pracovitost různě postižených sportovců a odpověděl na spoustu zvídavých otázek.
Díky tomu, že se žáci mohli vžít do rolí různě postižených lidí, vyzkoušet si aktivity s omezením, uvědomují si, jak náročná je příprava aktivních hendikepovaných sportovců i jejich běžný život.