Praktické rady pro rodiče na prázdniny 2015

Prázdniny jsou od toho, aby si děti odpočaly, pobývaly co nejvíce v přírodě a na vzduchu při aktivním pohybu a ne doháněly, co nestihly.

Máte – li ale pocit, že Vaše dítě potřebuje některé své dovednosti podpořit, dopřejte mu  je hravou formu, aby zažilo pocit úspěchu.

• Hrajte  společenské hry- rozvíjí  přirozeně  rozumové dovednosti, pozornost i paměť

• Rozvíjejte motoriku a pozornost. Výborně se na to hodí přebírání hrachu, ale jedná se o poněkud zastaralou výchovně vzdělávací metodu a proto doporučujeme třídění ponožek do páru a jejich rovnání.

• Vaše dítě nerado píše? Zapomeňte na cvičné sešity a písanky, ale nechte ho napsat pohled či dopis z dovolené, povzbuďte ho……..vy přece hrozně škrábete a babička by to možná ani nepřečetla….lépe to určitě přečte po Davidovi nebo po Nikolce.

• Už Vám došli příbuzní a nemáte komu psát? Nevadí, jíst je potřeba denně a  když máte ruce v těstě nebo škrábete brambory  nemůžete přece psát seznam věcí.  Proto využijte Vašeho malého písaře a seznam mu nadiktujete. Nesmíte ale zapomenout i na nějakou odměnu a nadiktovat něco  sladkého na závěrJ. Prvňáčkům stačí slova či sousloví  - brambory, nové brambory, starším dětem rozvineme co nejvíce – dvoukilový pytel brambor  v akci  atd.

• A můžeme zůstat u nákupů , jen změníme předmět. Nechte dítě vysypat vaši peněženku a přepočítat obsah, potom do jeho seznamu doplňte kolik co stojí  a nechte sečíst, případně odečíst od částky v peněžence a opět nezapomeňte, je- li  výsledek + 10Kč, můžeme dítěti dovolit tuto částku za něco dobrého zase odečíst.

• Matematické představy  lze velmi dobře rozvíjet při vaření i pečení. Polovina, čtvrtina, třetina, dvojnásobná dávka…to jsou termíny, které nemají někdy děti zažité ani na druhém stupni.

• Čtěte a čtěte cokoli. Nápisy na zdech, turistické informace, slevy v obchodech, upozornění správce domu, vymlouvejte se na zapomenuté brýle, šero v chodbě či ostré slunce na ulici, ať  váš malý školák zažije ten krásný pocit výjimečnosti, že bez něho by to  prostě nešlo.

• Čtěte před spaním, každý večer!  Dítě  za vás píše seznamy, počítá útratu a Vy byste mu nic nepřečetli?:-)

• A rada na závěr, hrajte si a mějte se rádiJ

Hezké prázdniny přeje pedagogický tým ZŠ Grafická.