Projekt Bosé nohy ZŠ Grafická

Vzhledem k mnoha studiím zaměřujícím se na zdraví dětských nohou jsme se rozhodli podpořit současný trend chůze na boso a dopřát žákům naší školy svobodné pobíhání po čisté a bezpečné školní zahradě bez bot.

Většina pediatrů doporučuje, aby děti nosily obuv až od věku 8 let a do té doby chodily bosé. Dětská obuv totiž prsty tlačí k sobě, pata je zvednutá a bota má tvrdou podrážku. Protože je chodidlo prakticky úplně vyvinuté až od 8 let věku, chceme dopřát bosou chůzi zejména nejmladším dětem, tedy přípravné třídě a družině. Děti ze starších tříd si mohou na školním pozemku vyzkoušet bosou chůzi během hodin tělesné výchovy a o velkých přestávkách.
Dětské chodidlo, které je často bez bot, je silné, pružné, stabilnější a odolnější vůči jakýmkoliv kožním chorobám, protože právě v dětském věku si tělo vybuduje nezbytnou imunitu. Navíc svaly a šlachy, které souvisí s chodidlem, kotníkem, kolenem i kyčlí, jsou daleko silnější a pevnější. Dítě pak nemá problém se správnou polohou těla, bolestmi zad, apod.
Jeden ze zajímavých výzkumů zabývající se touto tematikou, byl proveden v Indii v roce 1992 u více jak 2 300 dětí (zemědělská oblast) se ukázalo, že právě boty jsou hlavní příčinou plochých nohou. Studie zahrnula děti ve věku 4-13 let ze dvou anglicky hovořících škol (AHŠ) a čtyř neanglicky hovořících škol (NAHŠ), které se ve zkoumané oblasti vyskytovaly. Více jak 50% dětí z AHŠ nosilo obuv a prakticky 100% dětí z NAHŠ chodily bosé. Výskyt plochých nohou byl u AHŠ školáků nosících boty více jak trojnásobně vyšší.

Zdroj informací: http://www.nohynaboso.cz/

Na naší školní zahradě jsme pro vaše děti zřídili chodníček z různých přírodních materiálů (kamínků, šišek, písku, kůry atd.), na němž se děti mohou procházet. Díky střídání různých struktur dochází k přirozené reflexní masáži, která pozitivně působí na celé tělo. Vaše děti si tak podpoří oběhovou soustavu, látkovou výměnu, hmatové vnímání, osvěží si tělo i mysl netradičním zážitkem.